Do české a slovenské scény bojových umění, se jednou za čas dostane také umění, které je více jak exotické.
Tak tomu je i s Kajukenbo, které vzniklo na Havaji v oblasti Oahu.
Bylo cíleně vytvořeno, jako umění užitečné na ulici. Jeho název vychází ze dvou směrů: KA (s dlouhou životností) JU (štěstí) KEN (pěst) BO (styl). Nebo druhý význam je: KA (karate) JU (judo - jujutsu) KEN (kenpo) BO (boxing anebo čínský Box - Kung Fu).
Kajukenbo je hybridní bojové umění, složené z pěti základních umění, přebralo i filipínské umění jako jsou Escrima, Arnis, indonéský a malajský Pentjak Silat. Kajukenbo je komplikovanější, než třeba jednoduchá Krav maga. Kajukenbo obsahuje i kata, kata se zbraněmi a technické stupně jsou jako v jiných bojových uměních (osm žákovských a deset mistrovských).
Co si vzít sebou?
Místo cvičení?
Termín setkání
Kdo vede výuku?
Základy Kajukenba byly vytvořeny na Oahu na Havaji v roce 1947. Tato část havajských ostrovů byla zaplavena množstvím demobilizovaných vojáků a námořníků různých národností. Vznikaly velké národnostní a rasové problémy mezi Číňany, Japonci, Filipínci, Korejci a Američany. Situace v ulicích eskaloval do množství potyček a tak se pět mužů - mistrů bojových umění rozhodlo, vytvořit sebeobranný systém.
Byl to mistr Walter Choo za Tang Soo Do, Frank Ordonez expert na Jiu Jitsu, mistr Joe Holckok přes Judo, Clarence Chang mistr čínského boxu a Siu Lum Kung Fu a mistr v Kempo - Adriano Emperado žák mistrů Williama Chowa a Jamese Mitose. Těchto pět mužů, vytvořilo spolek černých pásů a dva roky pracovali, na novém systému. V roce 1950 byly vytvořeny první školy KAJUKENBA na Havaji, odtud se rozšířily do USA, střední Ameriky, jižní Ameriky a postupně do Evropy (Portugalsko, Španělsko, Francie, Belgie). Posledních pět let se toto umění začíná zabydlovat v Itálii, na Slovensku a také v Africe (Maroko, Arabské emiráty, JAR).
"Dosažení dlouhého života anebo štěstí pěstních stylem"