Goju Ryu Karate Do

Goju-Ryu je dnes označováno jako jeden ze čtyř, největších japonských systému karate, má sice okinawský původ, protože je založeno na Kanryo Higashionnovou Naha-Te (Shorei-Ryu).

Vhodné pro:
děti a mládež od 10 let, začátečníky a pokročilé
Pravidelné tréninky:
Skupinové lekce nebo individuální soukromé lekce,
Délka kurzu:
10 měsíců, 2x za týden, 2x 60 minut

Původně se Naha-Te dělilo na dva směry: Ason a Waichizan. Linie Ason zanikla s jejím posledním mistrem Tomigusuku. Linie Waichinzan přešla dědičně přes mistra Higashionna a mistra Miyagi, kteří oba obohatili o nové prvky, v dnešním Goju-Ryu.

Co se naučíte?

Karate je bojové umění, které pochází z daleké Číny. Jednotlivé techniky těla se používají na obranu a také útok. Umění se vyvinulo z kung fu. Goju ryu karate je styl karate, který používá kombinaci tvrdých a měkkých technik. Goju ryu kombinuje tvrdé techniky úderů a kopů s kruhovými technikami ke krytí nebo kontrole oponenta pomocí pák, podmetů a vrhů. Měkké techniky, jako kruhové pohyby a rychlé útoky jsou ovlivněny stylem bílého jeřába a tvrdé přímočaré techniky stylem tygra. Z tradičního Okinawského umění zvaného „tuite“ si goju ryu vzalo páky, lámací techniky, hody a podmety, které často vedou k boji na zemi. Tyto techniky byly široce cvičeny ve vesnicích na okinawě a ovlivněny čínskými styly.

Co si vzít sebou?

  • Začátečníci – sportovní oblečení (tričko, dlouhé kalhoty), cvičení je naboso.
  • Pokročilý – bílou uniformu tzv. Karate-Gi, pásek (obi)

Místo cvičení?

tělocvična ZŠ Komenského, Komenského 163/2, Hustopeče

Termín setkání

  • Úterý od 18:00 do 19:00 hodin (nábor, nováčci a pokročilý)
  • Čtvrtek od 18:00 do 19:00 hodin (nábor, nováčci a pokročilý)

Kdo vede výuku?
Antonín Grůza, nositel mistrovského stupně Goju Ryu Karate Do.

Proč tento styl?

Cvičení karate je rozdělené do tří základních částí. KIHON (základní technika – postoje, kryty, údery, kopy) KATA (sestava předepsaných technik proti imaginárnímu protivníkovi) a KUMITE (souboj proti reálnému protivníkovi). Kromě sportovní přípravy na soutěže slouží samozřejmě především na sebeobranu. Zvláštní význam získává karate jako výcvik těla, protože mimo rovnoměrného rozvinutí všech svalů dodává nadprůměrnou pohyblivost a reakce. V mnoha krajích na dálném východě se karate zavedlo do škol. Lektoři mimo jiné odhalili vynikající prostředek pro budování osobnosti adepta jak po duševní, tak tělesné stránce.


Mám zájem