První seminář IKA v Česku

v sobotu 1.května 2010 se uskutečnil v Brně, první mezinárodní seminář International Kapap Association v České republice. Na pozvání přicestoval MOSHE H.GALISKO - president IKA přímo z Izraele.

Dobrý den pane Galisko, jaký byla cesta do ČR. Měl jste příjemný let? 
Ano, cesta byla v pohodě. Máte zajímavé a nádherné města, které jsem měl možnost vidět z našeho putování z automobilu. Také zde máte příjemné lidi.

Před nedávnem jste se v Izraeli účastnil akce, připomínající 100. výročí narození zakladatele Krav Maga Imi Sde-Or (Emericha Lichtenfelda), který přišel na Vaše území z bývalého Československa. Můžete nám o akci něco málo říci?
Tato velká událost k příležitosti 100 let od narození mistra Imiho Lichtenfelda se připravovala již dlouho dopředu. Mimo jiné se účastnili senior instruktoři jako je Grandmaster HAIM ZUT anebo DENNIS HANOVER. Celé akce se účastnili studenti všech věkových kategorií a předvedli svoje umění boje. Bylo nádherné vidět prezentace armády, policie, bezpečnostních sil, a také civilistů společně s dětmi a mládeží. Na úplný závěr akce jsem v krátkém proslovu zhodnotil tuto setkání a poděkoval pořadatelům. Jménem mezinárodní organizace Kapap v Izraeli, byl udělen titul vrchního učitele (Master) – mistrovi HAIM ZUT.

Víme, že na Slovensko jste měl tu čest již přicestovat v minulém roce. Takže letos padla volba na Českou republiku?
Snažím se učit KAPAP metody v každém státě na světě, kde jsou lidé, kteří mají zájem se učit. V minulém roce jsem celkem 27krát vycestoval učit mimo Izrael. Ano, do České republiky jsem přicestoval za účelem výuky a s cílem podpořit metodu KRAV PANIM EL PANIM.

Vaše mezinárodní organizace se rychle rozrůstá. Kde již máte svoje pobočky?
Naše organizace roste každým dnem. Již dnes pracujeme v rámci 26 států na světě. Samozřejmě že většina států je v Evropě. Musíte si uvědomit jednu věc a to, že jsem začal vyučovat mimo hranice Izraele až po smrti mého otce. Moje první cesta byla v roce 2006 a směřovala do Itálie.

Můžete prosím laikům vysvětlit rozdíl mezi KRAV MAGA a KAPAP, který prezentuje Vaše rodina?
Metoda výuky Krav Maga patří mezi jednu větev, která vystoupila z velkého stromu KAPAP. Proto Krav Maga, využívá základů KAPAP. Podle vnímaní mého otce Haviva Galiska (1930-2005), se musí učit všechna tajemství a techniky které se vyvinula v KAPAP dle uváženého rozhodnutí. Musíte vědět, kdy učit veřejnost v závislosti na charakteru skupiny, ale vždy podle přesných a řádných metod.

Jak se Vám líbil seminář? Měl jste možnost navštívit trochu město Brno?
Můj pocit ze semináře v Brně je pozitivní. Já jsem si ho užil. Myslím si, že účastníci viděli něco jiného, než jsou zvyklí. Snažil jsem se během 4. hodin představit základní techniky. Také hosté, si došli na své a moje demonstrace se jim líbily. Budu se rád vracet do města, kde jsou pohodový lidé, kteří mají zájem se učit. Moje uspokojení bylo v plném rozsahu.

Další zastávka bude Bratislava – Slovensko (25. -27. 06. 2010). Jaké jsou Vaše další plány do budoucna?
Ano, moje další cesta povede na Slovensko. Do Bratislavy pojedu již podruhé. A tím pádem očekávám vyšší účast z řady veřejnosti. Vím, že Ivan Spišiak (hlavní instruktor a delegát IKA) dělá dobrou práci a podporuje metody KAPAP ve své zemi.

Příloha ke stažení
Vloženo Od