Instruktorský kurz IKA

Slovenská Asociace Krav Maga - Kapap a International Kapap Association společně uspořádali mezinárodní instruktorský kurz.

Kdo je hlavní instruktor IKA, Moshe Galisko?
Narodil jsem se v roce 1955 v rodině bojovníků, která bojovala ještě před vyhlášením nezávislosti Izraele. Doma jsem se učil bojovat, ještě než jsem uměl chodit, protože můj otec a moji strýcové vyučovali bojová umění. V roce 1960 jsem se začal učit karate a Judo, získal jsem černej pás v roce 1973. Učil jsem se od mistrů jako Soke Kubota, Kancho Kanazawa, Kancho Okuyama a od jiných. Východní bojová umění mi přinesli mnoho moudrého spolu s respektem na mé cestě bojovníka. V spolupráci s mým otcem jsem otevřel Kapap Krav Maga a vyučovali jsme lidi z armády, policie až po civilisty, pro všechny věkové skupiny.

Co pro Vás Kapap vlastně znamená?
Zaprvé Kapap pro mne znamená chránit a respektovat památku na mého otce, který byl géniem v oblasti sebeobrany. Kapap je efektní cesta jak co nejjednodušeji ubránit, bez ohledu na tělesně rozdíly.

Kapap je bojové umění nebo spíše bojový systém?
Kapap se může chápat jako sebeobranný systém, ale také jako bojové uměni. Ale nikdy to nebude sport, ve kterém se bude soutěžit, třeba v aréně.

Pro koho je Kapap vlastně určený?
Kapap je určený pro toho, kdo se chce naučit dobrou sebeobranu a obránit sebe co nejrychleji a co nejefektivnějším způsobem. Vyučujeme také bodyguardy, bezpečnostní služby a taky speciální jednotky, samozřejmě vše je adaptováno podle potřeb o jakou skupinu se zrovna jedná.

Jste na Slovensku poprvé? Jak se Vám zde líbí?
Ano, jsem na Slovensku poprvé. V minulosti jsem měl možnost navštívit soukromě Českou republiku a to Brno a Prahu. Ale Bratislava je nádherné město. Protože je právě víkend připadá mně, že je zde naprostý klid. Ale Slovensko, je krásná a malebná země.

Jaká byla Vaše cesta na Slovensko?
Snažím se pokračovat v započaté práci, kterou již nastartoval můj otec. Oslovil jsem Ivana Spišiaka a nabídl mu spolupráci. Ivan již vyučuje Krav Maga od roku 2002. A tak jsme se dohodli, že mezinárodní asociace IKA – zakoření také na Slovensku. Proto jsem přijel a ve spolupráci ze Slovenskou Asociací Krav Maga a Kapap se uskutečnil seminář pro veřejnost a první instruktorský kurz Kapap.

Co byste vzkázal závěrem?
Pokud by chtěli čtenáři znát, ve zkratce pravý význam co je to Kapap, tak je to: „Maximum obrany v minimálním čase a s minimem rizika“

Vloženo Od