World Traditional Okinawan Karate Ceremony 2019
Jednou za čtyři roky pořádá mezinárodní federace okinawského Goju Ryu Karate Do (IOGKF) setkání svých členů v městě Naha na Okinawě. Letos, mimo jiné, náš časopis Bojová umění – Fighter´s magazin měl svého zástupce ve výpravě. Takže budou mít čtenáři všechno z první ruky, přímo od zdroje.
Jako první se sluší představit členy česko-slovenské výpravy pod hlavičkou ČAOGK:
Vedoucí výpravy byl sensei Jaroslav Kulik (5. Dan IOGKF). Další členové týmu byli Juraj Konč, Jan Setnička, Martina Nacházelová, Jakub Závacký a Hana Vyskočilová.
Část výpravy odcestovala z Prahy přes Frankfurt do Tokia a následně do města Naha na Okinawě. Cesta tam trvala mezi 13 až 14 hodinami čistého času a měřila přes 11.000 km. Další letěli přes jiné destinace na vlastní pěst. Celá výprava byla ubytována v centru města Naha v hotelu Okinawa Weekly Harborview nedaleko prefektury Budokan, kde bude probíhat výuka karate v následujících dnech.
První den po příletu kroky směřovaly do prodejny výstroje a výzbroje pro bojová umění, kde si každý najde to, co zrovna potřebuje. Skoro všichni si objednali nová karate-gi na zakázku, včetně výšivky svého křestního jména. Ve večerních hodinách se všichni přemístili do Honbu Dojo senseie Morio Higaonny.
Náhoda tomu chtěla a my ho potkali před vstupem do jeho soukromé tělocvičny. Všichni se poklonili a projevili úctu tomuto 81letému velmistru stylu Goju-Ryu. Noční trénink vedli sensei Katsuya Yamashiro, sensei Yonekazu sensei Uehara a sensei Masukazu Kuramoto. Byl to zážitek. Po cvičení jsme společně zašli ještě na osvěžení do Dojo baru (vyhlášená restaurace).
Plán byl takový, že se do Japonska vydáme o týden dříve, před samotnou akcí Gishiki 2019. Hlavně kvůli aklimatizaci a také abychom navštívili několik památek a zajímavostí, které jsou na Okinawě k vidění.
Další den jsme odcestovali autobusem na sever ostrova do Expo Parku, kde bylo vybudováno oceánské akvárium Churaumi. Zde jsme se mohli podívat jak na floru, tak na faunu Japonska a pokochat se korály a ryby z velkých hloubek oceánu. Do roku 2005 bylo toto akvárium největší na světě než bylo překonáno jiných v USA.
Následující den byla dominanta města Naha, a tím byl hrad Shuri. Shuri byl začátkem roku 1992 zcela rekonstruován na původním místě. Mezi lety 1429 až 1879 byl královským palácem Ryu Kyu.
V roce 1945 byl během války téměř celý zničený a přestavený na univerzitní kampus. Začátkem roku 1992, na základě historických záznamů, fotografií a pamětí, byl opraven do dnešní podoby.
Do přírody jsme vyrazili následující den, a to do tradiční čínské zahrady uprostřed města Naha. Zahrada se jmenuje Fuzhou a je v oblasti Kume. Byla postavena v roce 1992 při příležitosti oslavy 10 let spolupráce mezi městem Naha a čínským městem Fuzhou.
Hned vedle zahrady se nachází památník, který musí každý karatista praktikující Goju-Ryu navštívit. Jedná se o monument zakladatelů karate Kanryo Higaonny & Chojuna Miyagiho. Památník zakladatelů Karate se nachází v oblasti parku Matsuyama. Velký emotivní zážitek bylo vzdát holt a poklonit se těmto mistrům tradičního karate „Arigato gozaimashita“. Postupně jsme navštívili další místa, jako je hlavní obchodní třída Kokusai Dori a ukázky tradičního tance nebo třeba městskou pláž.
Ale tak bychom mohli pokračovat dále, bylo toho prostě mnoho, samé nové zážitky a místa. Ale to již bylo pondělí a registrace na letošní Gishiki 2019. Při vstupu do sportovní haly Karate Kaikan byl na stěně velký strom. Jedná se o symboliku toho, že kořeny karate vycházejí u Okinawy a jeho větve sahají do celého světa. Každý můžete na památku dát pozdrav nebo podpis na strom Karate, který šíří umění z Okinawy do světa, tak jsme tak učinili také my. Po prezentaci se účastnici dozvěděli, jak bude pokračovat další část pobytu v Japonsku zaměřená na cvičení a výuku karate.
Velký zážitek byla návštěva muzea karate, kde na ploše bylo k vidění od historických dokumentů z výcviku mistrů, přes pomůcky na cvičení a konče uniformou, ve které cvičil Chojun Miyagi nebo také jeho bista, která je instalována v Jundokanu.
V rozmezí několika dnů se uskutečnil trénink World Traditional Okinawan Karate Ceremony (Gishiki). Výuka byla rozdělená do dvou míst, a tím byla hala Okinawa Karate Kaikan a Kenritsu Budokan – centrum bojových umění. Každý den byl rozdělený do několika bloků, který vedli jak místní, tak zahraniční mistři karate. Celé akce se zúčastnilo více jak 1000 karatistů z celého světa.
Bohužel přímo na místě bylo zakázáno fotit nebo natáčet samotný trénink. Takže jsme to respektovali.
Ale výjimka byla na konci celého bloku cvičení na ukázce všech mistrů, kde byla pozvaná také široká veřejnost a čestní hosté. Mezi zástupci vedení země byl také jako velice významný host představený 90letý sensei Shuichi Aragaki, student zakladatele Chojuna Miyagiho.
Všechno strašně rychle uteklo a náš pobyt se pomalu chýlil ke konci. Poslední noc jsme trávili ve města Nagoja. Nagoja je čtvrté největší město v Japonsku. Je na ostrově Honšú a leží na břehu Tichého oceánu. Poslední den před odletem do Evropy část výpravy trávila čas společně v tomto městě. Další část cestovala již dříve domů. Největší atrakci a památku, kterou jsme navštívili, byl hrad Nagoja, který byl velice impozantní. Tak jak se nejlépe rozloučit s Japonskem?
Následující den jsme se odebrali na letiště a dali se na zpáteční cestu do Evropy. Cesta byla opět dlouhá a úmorná, ke všemu pásmová nemoc. Letěli jsme z Nagoje do Frankfurtu a následně do Prahy.
Všichni byli unavení, ale nikdo ničeho nelituje.