Sebeobrana na základní škole

Hustopeče - Zcela výjimečný projekt nabízí hustopečským školám předseda Asia Budo Centra Antonín Grůza. Ten přišel za dětmi do tělocvičny tamní Základní školy Nádražní s jasnou představou – ukázat jim základy sebeobrany Krav Maga.

„Tato hodina je ukázková, a pokud se setkáme se zájmem žáků, bude na ni následovat dalších deset lekcí v hodinách tělocviku. Studenti se naučí základy sebeobrany, které mohou použít v běžném životě, ať už jako prevenci proti šikaně či kriminalitě,“ uvedl cvičitel a propagátor bojových umění. Projekt naplánovali organizátoři v rámci osnov základních a středních škol. Izraelské bojové umění Krav maga patří podle slov Grůzy k jednomu z nejjednodušších bojových umění vůbec.

Na rozdíl od karate, které se člověk učí osm až deset let než umění zvládne, dají se základy Krav magy naučit velmi dobře i během pár lekcí. Projekt, který se na Hustopečsku objevuje vůbec poprvé, sklidil u dětí velký ohlas. „Přínosný je na tomto projektu kromě fyzické zdatnosti především fakt, že tyto sporty učí úctě k protivníkovi a sebekázni,“ dodává tělocvikář Václav Schejbal. Kolik žáků využije možnost zpestřit si netradičně hodinu tělocviku, a zda najde projekt své příznivce, se však uvidí v budoucnu.

Ing. Kateřina Kopová
Zdroj: Břeclavský deník

Co o projektu řekl zástupce ředitelky, pan Mgr. Václav Schejbal
Ve školním roce 2009/2010 přijala naše škola nabídku předsedy České asociace Krav Maga Kapap p. Antonína Grůzy a do hodin tělesné výchovy 9. ročníku byly zařazeny prvky sebeobrany. Počáteční rozpaky a obavy „z neznáma“ rychle zmizely a chlapci z devátých tříd v praxi zkoušeli základní obranné techniky systému Krav Maga - Kapap a přesvědčili se o jednoduchosti a funkčnosti tohoto cvičení. Cílem této lekce bylo seznámení žáků s novým druhem pohybové aktivity a nabídnout jim tak další alternativu mimoškolního vyžití. Tento druh cvičení byl žáky přijat velmi příznivě a již připravujeme možnost spolupráce i pro příští školní rok.

Prezentace sebeobrany na ZŠ Nádražní - Hustopeče, 27. ledna 2010. Omluvte prosím sníženou kvalitu zvuku! Krátký sestřih z Hustopečské televize. Moderátor:  Mgr. Ing. Zbyněk Háder, Redaktorka: Ing. Kateřina Kopová, Kamera a střih: Adam Klimovič

Vloženo Od