Chojun Miyagi

Pohled do historie jednoho ze stylů karate - Goju Ryu (2/3)

Chojun Miyagi se narodil 25. dubna 1888 na Okinawě. Ve věku svých pěti let, se stal dědicem rodiny Miyagi. Jeho výuka karate, začala v jedenácti letech pod vedením mistra Ryuko Arakakiho, který učil Tomari-Te. Když mu bylo čtrnáct let, učitel ho představil mistru Higaonnovi. Chojun cvičil pod dohledem svého mistra od roku 1902 do října 1916, kdy zemřel.

Během této doby výcviku, byl jedním z mála lidí, kteří dokázali odolat těžkému tréninku, který praktikoval mistr Kanryo Higaonna. Po smrti svého učitele pokračoval mistra Chojun Miyagi s vlastním rozvojem včetně cest do Číny a výzkumu fyziologie. Mistr byl při registrace karate v Butokukai v Japonsku. Založil cvičení Junbi-Undo (přípravné cvičení, rozcvička), která se cvičí do dnešní doby. Představil základní kata Gekisai Dai Ichi, Gekisai Dai Ni, Tensho a revidovanou verzi Sanchin. Mimo svého osobního výcviku a vývoje Naha-Te, strávil spoustu času propagací tohoto umění.

V roce 1921 mistra Miyagi uskutečnil prezentaci cvičení Naha-Te na Okinawě při návštěvě prince. Mistr Miyagi předvídal vývoj stylu Naha-Te nejen v Japonsku, ale i po celém světě. Stalo se více důležitější organizovat a sjednocovat okinawské styly karate jako kulturní poklad, který se bude předávat dalším budoucím generacím.

V roce 1926 založil mistr Miyagi ve Wakase-Cho, Naha-shi, karatistický klub, který nazval Karate Research Club. Zde vyučovali různí okinawští experti Chojun Miyagi (Naha-Te), Choki Motobu (Shorin-Ryu), Kenwa Mabuni (Shito-Ryu) a Chomo Hanashiro (Shuri-Te). V roce 1927 viděl ukázky kata mistr Jigoro Kano (zakladatel Judo) a byl ohromený pokročilou technikou a sofistikovaností Naha-Te. Vliv mistra Kana, umožnil předvést karate na předních japonských Budo turnajích, které sponzorovala vláda.

Zájem o styl bojového umění Chojuna Miyagiho se začal zvyšovat. Jeden z jeho vyšších studentů, mistr Jinan Shinzato reprezentoval kata na jednom z turnajů. Poté se ho ptali na název školy. Mistr Shinzato, neměl žádnou odpověď na dotaz a po návratu na Okinawu, to řekl svému mistru, co zažil. Aby Chojun Miyagi mohl propagovat a spolupracovat s jinými školami bojových umění, rozhodl se, že je nutném pojmenovat jeho styl. Tak se také stalo a od této doby známe Goju-Ryu Karate, což volně přeloženo znamená „Tvrdé a měkké“. Jméno vzniklo podle vedoucí linie čínského Kempo. V tomto umění se spojilo umění jeho mistra Higaonny (Naha-Te) a dechové metody zen a taoismu a tím velmi vyvinuté umění výchovy ducha. V roce 1933 byl Miyagiho styl boje, formálně zapsán v Butoku-kai v Japonsku.

Mistr Miyagi cestoval, aby rozšířil Goju-Ryu do celého Japonska a také na Havaj, kde ho pozvala místní novinová společnost, aby představil svoje karate. Psal se rok 1934. O dva roky později strávil dva měsíce v Šanghaji, aby zde prohloubil další studium čínských bojových umění Pa-kua (bojové umění „osmi diagramů“). Mistr Miyagi pokračoval ve vývoji Goju-Ryu tím, že postupně analyzoval a využíval
vědecké metody cvičení ve svém výzkumu. Jeho výsledky práce, našlo mnoho praktických aplikací a není vůbec žádným překvapení, že se mnoho jeho studentů nacházelo v policejních ozbrojených složkách.

Po druhé světové válce na Okinawě, nemnoho studentů, co přežili už nemohli trénovat. Když se po válce postupně začal vracel normální život zpět, tak mistr Miyagi znovu nastartoval výuku ve svém zahradním dojo. Uvědomil si také, že by měl svoje vědomosti předat dále. Jeho mladý a nadějný student An'ichi Miyagi (žádný rodinný vztah), který uspěl při výcviku na základě metody, kterou začal již mistr Higaonna.

Bohužel mistr Chojun Miyagi zemřel 8. října 1953 v důsledku těžké nemoci srdce. Jeho smrt ve věku pouhých 65 let a devastace pro druhé světové válce znamenala, že styl Goju-Ryu byl nyní ponechán v rukou mladého může a tím byl An'ichi Miyagi. Podstatu mistra Miyagiho a jeho vliv se dnes nachází v tělocvičnách v téměř každé zemi světa. Jeho vize o šíření Goju-Ryu po celém světě byla realizována právě tak, jak sám předpokládal.

Volně přeloženo z https://iogkf.com/

Vloženo Od